افزایش چربی‌سوزی با ورزش و صبحانه سالم

افزایش چربی‌سوزی با ورزش و صبحانه سالم

یکی از سوالات رایج افراد چاق، یافتن راهی برای سوزاندن چربی بیشتر است. خیلی از آنان، جواب را در استفاده از دارو جستجو می‌کنند.

آنچه مسلم است؛ خیلی از ادعاها در رابطه با اثرات مفید دارویی در این زمینه بی‌اساس است. همه می‌دانیم ورزش و فعالیت بدنی، سوخت‌وساز چربی را افزایش می‌دهد. در کنار ورزش، تغییرات رژیم غذایی می‌تواند در میزان سوخت‌وساز چربی موثر باشد.

امروزه استفاده بیشتر از مواد کربوهیدراتی با گلیسمی پایین که تغییرات قند خونی سریع را به همراه ندارند، برای تامین سلامتی توصیه می‌شود. مطالعات اخیر در زنان سالم که بتازگی شروع به ورزش کرده‌اند، نشان داد بعد از خوردن صبحانه‌ای که حاوی فیبر بالا و مواد قندی با نمایه گلیسمی پایین است میزان سوخت‌وساز یا متابولیسم چربی افزایش می‌یابد.

در این مطالعه، میزان سوخت‌وساز چربی در اثر ورزش در زنان سالم که متوسط سنی 24 سال داشتند و از رژیم غذایی خاصی پیروی نمی‌کردند، بعد از خوردن صبحانه با نمایه گلیسمی بالا و پایین، اندازه‌گیری شد. داوطلبان شرکت‌کننده در این مطالعه 3 ساعت بعد از صبحانه، 60 دقیقه پیاده‌روی می‌کردند. در این مطالعه هر دو صبحانه مقادیر مساوی از چربی، کربوهیدرات و پروتئین را تامین می‌کردند؛ اما صبحانه با نمایه گلیسمی پایین، 5/3 گرم فیبر داشت که از ماست و شیر، کمپوت هلو و مقادیر کمی آب‌ سیب تامین می‌گردید؛ در حالی که صبحانه با نمایه گلیسمی بالا حاوی 5/1 گرم فیبر بود که از کورن‌فلکس غیررژیمی و شیر، نان سفید، مربا و یک نوشیدنی شیرین شده با شکر تامین می‌شد.

نتایج این مطالعه حاکی از آن است که میزان سوخت‌وساز چربی در حین ورزش، بعد از خوردن صبحانه با نمایه گلیسمی پایین، تقریبا 2 برابر چربی‌سوزی با صبحانه با سطح گلیسمی بالا است. در حالی که میزان سوخت‌وساز کربوهیدرات در اثر ورزش، با صبحانه با سطح گلیسمی پایین کمتر می‌باشد.

نکته جالب توجه دیگر آن است که بعد از خوردن ناهار یکسان، زنانی که صبحانه با نمایه گلیسمی پایین داشتند، احساس سیری بیشتری نیز در طول روز داشتند. این نکته نیز در افراد چاقی که همیشه از افزایش بی‌رویه اشتها در ساعات بعدازظهر شاکی هستند، می‌تواند مفید باشد.

نکته عملی: ورزش منظم در افراد چاق از توصیه‌های اساسی برای افزایش سوزاندن چربی بدن می‌باشد؛ اما در کنار آن صبحانه سالم که حاوی مواد فیبری بالا و مواد کربوهیدراتی با نمایه گلیسمی پایین باشد، میزان سوخت‌وساز چربی در اثر ورزش را به طور موثر افزایش می‌دهد. نکته جالب توجه دیگر آن است که ورزش به همراه صبحانه سالم که حاوی فیبر بالا و نمایه گلیسمی پایین است، نقش مهمی در تنظیم اشتها در طی روز ایفا می‌کند که می‌تواند از پراشتهایی کاذب بویژه در ساعات بعدازظهر جلوگیری نماید.

منبع: www.novindiet.com

با پوزش از مشتریان، سایت در حال به روز رسانی است و دریافت سفارش ندارد.